Backseam silent
Thick and thin
Needle feeding

NEEDLE DECENT LAYER INTELLIGENT LOCKSTITCH MACHINE
Feeding is smooth and anti-split
Feed the lower teeth and the machine needle simultaneously, multi-layer sewing, wrinkle-free,good position
Backseam silent, no tick
Through the stepper motor control inverted seam structure, to achieve silent inverted seam, sendyou a quiet and comfortable working environment
No oil on the head, oil-free and worry-free
No oil on the head, avoid oil pollution fabric; Clean and tidy more beautiful;
Precise needle distance
Stepper motor control needle distance accurate to 0.1mm, locking the needle distance adiustmentfunction, avoid arbitrary adjustment needle distance; Improve machine performance
lntelligent double step
Step control lift foot, lift foot height adjustable

Feeding is smooth and anti-split

Backseam silent, no tick

No oil on the head, oil-free and worry-free

Precise needle distance
| Model | A8110-D4 |
| Thickness | light-weight materials |
| Sewing speed | 4000rpm |
| Stitch length | 4mm |
| Alternation range | 5.5mm(Manual lift )-13mm(Knee lift) |
| Needle | DB×1 #11-#18 |
| Lubricating oil | 10# white oil |
| power | 220V / 550W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual