Backseam silent
Thick and thin
Sealing oil plate

SEAL OIL PAN MEMORY FUNCTION ONE CLICK EXCHANGELOCKSTITCH SEWING MACHINE
Heavy-Thin-Elastic special structure, refuelling without manual adjustment
The industry is the first to realize arbitrary sewing of heavy-thin-elastic fabrics, and the speciamechanical structure eliminates the tedious manual adjustment;
Elephant Memory Chip,one-click exchange is efficient and convenient
Industry's pioneering Elephant Memory Chip, Can be combined to store speed, needle guageclothing technology and other parameters
Pedal flexible,4 levels adjustable
The starting pedal can adjust the sensitivity of 4 levels to flexibly cope with various sewing tasks
Sealing oil plate without oil without worry
Chassis seal, avoid dust line hair into the body, easy to move, easy maintenance, no oil
Pattern Sewing,practical and beautiful
According to the requirements of clothing technology, select different reinforcement sewing, densesewing, special pattern sewing and other functions, the stitch is more beautiful and practical
Precise needle guage,silentreverse stitching
Stepper motor-controlled needle guage,with locking needle guage adjustment function;silentre:verse stitching,no tick

Heavy-Thin-Elastic special structure,refuelling without manual adjustment

Elephant Memory Chip,one-clickexchange is efficient and convenient

Pedal flexible, 4 levels adjustable

Sealing oil plate without oilwithout worry
| Model | A8130-W |
| Thickness | light-weight materials |
| Sewing speed | 5000rpm |
| Stitch length | 5mm |
| Alternation range | 5.5mm(Manual lift )-13mm(Knee lift) |
| Needle | DB×1 #11-#18 |
| Lubricating oil | 10# white oil |
| power | 220V / 550W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual