Large operation space
Micro oil design
Double stepping

EXTRA-LARGE SPACE OILFREE DOUBLE STEPPER INTELLIGENT LOCKSTITCH MACHINE
Micro oil design, no oil and no worry
No oil head, avoid oil pollution fabric, sealed oil pan, clean and tidy more durable
Large operation space
302X122mm ultra high through, down jacket, cotton jacket, small template craft sewing easily done
Stepping pressing foot fast adjustment
Through the touch screen to quickly adiust the pressure foot height and needle distance size.eliminating the tedious manual screwdriver adjustment
Stepping Cutting line quick adjustment
Adjust the length, Angle and time of cutting line through parameters, suitable for a variety of fabricsewing needs,improve production efficiency
Precise needle distance,mute upgrad
Stepper motor control needle distance accurate to 0.1 mm, locking the needle distance adiustmentfunction, avoid arbitrary adiustment needle distance, improve machine performance and reducenoise by 15%
Double knife synchronous, thread head shorter
Double knife synchronous line cutting, short line head control in 3.5mm, no need for secondarypruning,less afabric damage risk,save time.labor and money

Micro oil design, no oil and no worry

Large operation space

Stepping pressing foot fast adjustment ,Stepping Cutting line quick adjustment

Double knife synchronous,thread head shorter
| Model | A9200L- D4S- W- CP/02 |
| Thickness | Medium-weight materials |
| Sewing speed | 5000rpm |
| Stitch length | 5mm |
| Alternation range | 5.5mm(Manual lift )-13mm(Knee lift) |
| Needle | DB×1 #11-#18 |
| Lubricating oil | 10# white oil |
| power | 220V / 550W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual