Heavy-thin-elastic shells are refueled at will
Backseam silent
Pedal 4 levels adjustable

QUICK CHANGE INTELLIGENT LOCKSTITCH SEWING MACHINE
Heavy-Thin-Elastic special structure, refuelling without manual adjustment
The industry is the first to realize arbitrary sewing of heavy-thin-elastic fabrics, and the specialmechanical structure eliminates the tedious manual adjustment
Airframe optimization,Low noise and low vibration,Faster and lighter
Small body cavity structure, low vibration, low noise: shaft integration, sewing speed is fasterand lighter.
Pedal flexible,4 levels adiustable
The starting pedal can adjust the sensitivity of 4 levels to flexibly cope with various sewing tasks
Pattern Sewing,practical and beautiful
According to the requirements of clothing technology, select different reinforcement sewingdense sewing, special pattern sewing and other functions, the stitch is more beautiful andpractical
Precise needle guage,silent reverse stitching
Stepper motor-controlled needle guage,with locking needle guage adjustment function;silentreverse stitching,no tick

Heavy-Thin-Elastic special structure,refuelling without manual adjustment

Airframe optimization,Low noise andlow vibration,Faster and lighter

Pedal flexible, 4 levels adjustable

Pattern Sewing,practical and beautiful
| Model | A7100 |
| Thickness | light-weight materials |
| Sewing speed | 5000rpm |
| Stitch length | 5mm |
| Alternation range | 5.5mm(Manual lift )-13mm(Knee lift) |
| Needle | DB×1 #11-#18 |
| Lubricating oil | 10# white oil |
| power | 220V / 500W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual