Extra large space
Adjustable pedal
Sealing oil plate

EXTRA-LARGE SPACEINTELLIGENT LOCKSTITCH MACHINE
Accurate needle pitch
Control the needle pitch through a stepper motor, accurate to 0.1mm, and lock the needle pitchadjustment function according to factory needs to avoid arbitrary needle pitch adjustment
Front and backlocking stitches to prevent thread unraveling
High repeat stitch rate allows for perfect reverse stitch at any stitch length, and can be set withfront and rearlocking thread head function
Sealing oil box
The bottom sealed oil box design prevents oil contamination of the fabric, making the oil pan clean.tidy, and durable
Super large operating space,308mmx130mm
308mmx130mm super large operating space, smoother sewing material delivery, even for downjackets, cotton jackets, small templates and other craft sewing, 308 * 130 can be easily completed
Pattern sewing
Fashion and aesthetics can be sewn with different patterns and stitches according to clothingprocess requirements, and the desired patterns can be edited by oneself to provide you withfashionable and beautifulstitches
Silentreverse stitching
Farewel to the scientific desian of ticking, control the reverse sewing structure through a steppemotor to achieve silent reverse sewing and provide you with a quiet and comfortable workingenvironment
Pedal sensitivity
Pedal sensitivity multi gear one click switching; Flexible response to various sewing tasks

Accurate needle pitch、Pedal adjustable

Front and back locking stitches toprevent thread unraveling

Sealed oil pan, clean and tidy

Super large operating space
| Model | A7100L |
| Thickness | light-weight materials |
| Sewing speed | 5000rpm |
| Stitch length | 5mm |
| Alternation range | 5.5mm(Manual lift )-13mm(Knee lift) |
| Needle | DB×1 #11-#18 |
| Lubricating oil | 10# white oil |
| power | 220V / 500W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual