Intelligent double step
Adjustable pedal
Mute

DOUBLE STEPPER INTELLIGENT LOCKSTITCH MACHINE
Smart Step 1
Quickly adiust the height and needle pitch of the presser foot through buttons, eliminating thecumbersome manual screwdriver adiustment
Smart Step 2
Use parameter adjustment for thread cutting length, time, and angle, suitable for various fabricsewing needs,improving production efficiency
Pedal adjustable
Pedal sensitivity multi gear one click switching; Flexible response to various sewing tasks
Sealing oil box
The bottom sealed oil box design prevents oil contamination of the fabric, making the oil pan clean,tidy, and durable
Silent reverse stitching
Farewell to the scientific design of ticking, control the reverse sewing structure through a steppermotor to achieve silent reverse sewing and provide you with a quiet and comfortable workingenvironment
Accurate needle pitch
Control the needle pitch through a stepper motor, accurate to 0.1mm, and lock the needle pitchadiustment function according to factory needs to avoid arbitrary needle pitch adiustment

Step motor drive foot lifter and trimming

Pedal adjustable

Sealed oil pan, clean and tidy

Silent reverse stitching
| Model | A7200 |
| Thickness | light-weight materials |
| Sewing speed | 5000rpm |
| Stitch length | 5mm |
| Alternation range | 5.5mm(Manual lift )-13mm(Knee lift) |
| Needle | DB×1 #11-#18 |
| Lubricating oil | 10# white oil |
| power | 220V / 500W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual