ZJ2290
Clean Sewing
Continuous stitching
Loop stitching

ELECTRONIC MICRO-0IL DIRECT-DRIVE HIGH-SPEED ZIGZAG SEWING MACHINE
Product Introduction Video
Core Technology
Mini oil lubrication system, ensure the fabric clean
Multifunctional color LCD touch screen operation panel
Direct drive servo system dramatically improvethe utilization of machines
Capable of continuously, cyclic sewing
Improve the quality of sewing,It adopts direct drive servo motor
Spindle private motor control
Pendulum stepper motor control,stitch length stepper motor control
Product Features

Inner hookThe coated with titanium metal treatmentof inner hook can prevent heating

Adopts a new developedfeed institutions

Suit for a variety of fabrics forsewing various patterns.


Technical Parameter
| 型号 | ZJ2290S-SR |
| Application | Lingerie, Jacket for women, Collar for overalls, etc. |
| Max. speed | 5000rpm |
| Max.needle swing | Standard patterns: 8mm for 2 steps, 10mm for 3 steps |
| Max. fabric feed | 5mm |
| Needle gauge control | By step motor |
| Parameter exchange | Inputthrough touch screen |
| Alternation range | 6mm by hand 5.5mm/ by knee 10mm/ by auto foot lifter 6mm |
| Hook | Japanese hook |
| Thread take-up | Rotary hook |
| Auto foot lifter | 0ptional attachment |
| Standard pattern | 14types/20 patterns |
| Under thread winding head | Hidden type |
| Needle | Schmetz DPx5#70(#65~#90) |
| Driving mode | AC servo motor drive |
| Lubrication mode | Auto lubrication (for needle bar and hook) |
| Operation space | 300mm |
| Single-phase power | 100~120V,200~240V |
| Weight | 75Kg |
| Function | Stitch length controlled by step motor |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Contact +86-400-807-9881
Consultation · Leave your information, we will contact you as soon as possible
Copyright © 2025 Zhejiang Zhongjie Sewing Technology Co., Ltd. All rights reserved
Download user manual