Table air suction
Step feeding
Oil-free needle bar

FULLY AUTOMATIC MINIINTELLIGENT TEMPLATE MACHINE
X/Y synchronous belt feeding structure: low noise, low maintenance cost
Table top suction system: 1.5KiW super large suction, achieving irom-free process, reducing clothingprocessing steps, and the suction table size reaches 300mm x3 00mm(Standard configuration),310mm x 480mm
Stepping motor control feeding system: high accuracy
Intelligent medium pressure foot: anti drilling and anti detachment
Adopting an electronic oil supply structure: the oil quantity of the rotary shuttle is easy to adiust, withhigh accuracy, which can better prevent excessive oil from polluting the seam material (unique to Zoie)
Equipped with front independent installation and adjustment of rotary hook positioning hook,fixed knife, and wire splitter structure: easy and fast maintenance and adjustment (unique to Zoje)
Smallthread clamping function on the surface: lt can achieve the function of starting and ending thread clamping, and the startingand ending thread clamping can prevent starting and burying the thread.The head and end control the length of the thread after cuting
Oil free needle rod: plated diamond needle rod, with longer service life
Automatic shuttle changing technology (optional): 4 hours without the need to replace the shuttle core
Laser cutting technology (optional): precise cutting and long service life

Table top suction system(optional)

Electronic oil supply system

Intelligent middle presser foot structure

Laser cutting technology
| Model | ZJ-M3-S500-SF-X-LK2-V2 |
| Needle | DPX5 7~14# |
| Sewing speed | 3200rpm(Needle gauge within 3.5mm) |
| Sewing area | 1000mm X 500mm |
| Stitch length | 0.05~12.7mm(0.05mm Unit) |
| Medium pressure foot stroke | Standard 3mm |
| Pattern Storage | Maximum 999 patterns(maximum50000 needles for one pattern) |
| Identification of the template | Automatically identify 999 kinds of templates |
| File format | Support format files, such as dxf/.plt etc |
| Input voltage | 220V+ 44V |
| Output power | 750W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual