Small range
Short thread head
Sealed oil pan

PRODUCTION LINETECHNOLOGY INTELLIGENT TEMPLATE MACHINE
Small range countertop: 120cm x 118cm countertop size for easy access to the assembly line
Table top suction system: 1.5KW super large suction, achieving iron-free process, reducing clothinaprocessing steps, and the suction table size reaches 30cm x 30cm (optional:31cmx48cm)
Stepping motor control feeding system: high accuracy
Intelligent medium pressure foot: anti drilling and anti detachment
Double blade thread cutting: Short thread end, avoiding secondary thread cutting.saving time, effort, and cost
Motor thread cutting: Low noise, thread cutting control parameters can be set throughthe operation panel, and the operation is simple
Template clamping limit mechanism:The template has greater grippingforce and stronger carrying capacity
Microstar countertop: higher wear resistance and stronger stain resistance
Oil free needle rod: plated diamond needle rod, with longer service life
Sealing oil pan: reduce oil pollution and improve the service life of the entire machine

Table top suction system

Double blade thread cutting:Short thread end

Sealing oil pan

Microstar countertop

| Model | ZJ- M1- S5030- SF- X- V1 |
| Needle | DPX1 7~14# |
| Sewing speed | 3200rpm(Needle gauge within 3.5mm) |
| Sewing area | 470mm X 300mm |
| Stitch length | 0.05~12.7mm(0.05mm Unit) |
| Medium pressure foot stroke | Standard 3mm |
| Pattern Storage | Maximum 999 patterns(maximum50000 needles for one pattern) |
| Identification of the template | Automatically identify 999 kinds of templates |
| File format | Support format files, such as dxf/.plt etc |
| Input voltage | 220V+ 44V |
| Output power | 550W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual