High precision
Good stitching
Quiet operation

INTELLIGENT LOCKSTITCH BUTTONHOLING MACHINE
Closedloop motor,higher sewing accuracy
he pendulum pin and feeding are driven by step closed-loop motor, with high precision and stablestitch
Bottom seam process,beautiful stitching
With the function of backing sewing, it is especially suitable for sewing elastic fabrics, withbeautifulstitches and no deformation
Multi Size buttonholes,no need to change the knife
The sewing of large-size buttonholes can be realized by repeatedly dropping the cutter withoutchanging the cutter
There is no oil at the head, and the oil box is sealed
The machine head adopts advanced oil-free technology, and is equipped with environmentalprotection lubrication, sealing oil box, which does not pollute sewn products, and the oil pan isclean,tidy and more durable
Pendulum structure makes the sound lighter
The electronic wire clamping mechanism with new pendulum frame structure and adiustabletersion makes the sound of the whole machine lighter

Closed loop motor, higher sewingaccuracy

Bottom seam process, beautifulstitching

Multi Size buttonholes, no need tochange the knife

There is no oil at the head, and the qilbox is sealed
| Model | ZJ5781DS-V3 |
| Needle | DB×5(11#)11#-14# |
| Sewing speed | 4200rpm |
| Stitch length | (Max)40mm |
| Alternation range | 0-17mm |
| Cutter size | 6.4~31.8mm(1/4"~11/4") |
| Memorable data | Maximum 99 patterns |
| Sewing range | 5×40mm |
| Needle bar stroke | 34.6mm |
| Auto presser foot needle pendulum feeding fabric drive way | Stepper motor drive |
| Power/consumption | Single-phase AC220V-240V/600VA |
| Sewing materials | Cotton buttons for shirts, overalls |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual