High precision
Oil-free head
Horizontal automatic sewing

MOTOR SIDE SLIDING INTELLIGENT FLAT HEAD BUTTONHOLE MACHINE
Intelligent system, high speed and efficiency;Touch LCD screen, sensitive and easy to operate
Closed loop motor, stable and efficient:The pendulum needle and feeding are driven bystep closed-loop motor, with high precision and stable stitch
Cooling system, low temperature and durable:The cooling fan greatly reduces thetemperature of the motor and extends the service life of the machine
There is no oil on the head, and the rotary hook is slightly oily:The machine head adoptsadvanced oil-free technology, which will not pollute sewn products
There is no need to change the knife after dropping it for many times:Without changingthe cutter, the sewing of large-size buttonholes is realized by dropping the cutter manytimes
The new pendulum frame structure makes the noise of the whole machine more stable
The new step motor side sliding feeding system can automatically sew multiplebuttonholes horizontaly
The stepping motor drives the screw rod structure, with fast feeding speed, low noiseand stable structure

Intelligent system, high speedand efficiency

There is no oil on the head.and the rotary hook is slightly oily

The new step motor side slidingfeeding system

Sewing spacing and length can be $etarbitrarily in the range
| Model | ZJ5781DS-V3-DS |
| Needle | DB×5(11#)11#-14# |
| Sewing speed | 4200rpm |
| Stitch length | (Max)40mm |
| Alternation range | 0-17mm |
| Cutter size | 6.4~31.8mm(1/4"~11/4") |
| Memorable data | Maximum 99 patterns |
| Sewing range | 5×40mm |
| Needle bar stroke | 34.6mm |
| Auto presser foot needle pendulum feeding fabric drive way | Stepper motor drive |
| Power/consumption | Single-phase AC220V-240V/600VA |
| Sewing materials | Cotton buttons for shirts, overalls |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual