Large space
Short thread
High efficiency

SHORT THREAD SMART ROUND HEAD BUTTONHOLE MACHINE
Multi function display,easy to operate and learn
The multi-functional visual touch screen is adopted to make the operation more intelligent andintuitive
Upgraded structure,more accurate and beautiful patterns
The closed-loop servo system is adopted to improve the accuracy of the pattern. The y-axisfeeding mechanism is upgraded to make the pattern more accurate and reliable
More time-saving and efficient
The sewing speed is 2500 stitches / minute, improving production efficiency and reducingaperation time by 13%
Large space,more convenient
With a depth of 120mm, it is convenient for cloth placement and sewing operation. The sewingSpace is large and the operation is more convenient

Multi function display, easy tooperate and learn

Upgraded structure, more accurateand beautiful patterns

More time-saving and efficient

Large space, more convenient
| Optional parts | |
Pedal Unit,optional double pedal | Single pedal control the presser foot and machine startoperation, suitable for high-quality waistband andbuttonhole sewing |
Manual starting switch | Can manual control the presser foot and machine startoperation, it's suitable for stand operation. |
Pneumatic underpressurealarm device |
| model | ZJ5822A |
| face thread trimmer | Auto trimmer top-thread |
| bobbin thread trimmer | short thread cut |
| Application | men's and women's cloth |
| Speed | 1000~2700rpm(Itcanbe set at 100rpm) |
| Features | The thread cutter can cut all thread endsshorter.In the process of sewing can beheld in a shorter distance. Reducesecondary trimming after washing. |
| stiich appearance | ![]() |
| End length | 5-6mm |
| holing length | 5-30mm |
| stitch length | 0.5~2.0mm |
| stitch width | 1.0mm1.5mm~5.0mm( mechanical1.5mm~4.0mm、 program can increase width1.0mm ) |
cone-shape reinforce length | 0~20mm |
| foot lifter height | standard12mm(maximum achievel6mm ) |
| start mode | pedal switch( by pedal, double pedal)or manual |
| cloth feed mode | X、Y、Ø pause feed by 3 pulse motor |
| Needle | DOx558-NY2 #14~#18(风琴) |
| safety device | with built-in pause function and auto stop device when error of circuit |
| axle motor | AC servo motor (4P 550W) |
| air pressure | ahammer pressure regulator 0.4MPa main regulator 0.5MPa |
| air consumption | 43.2 1/min(8 times cycle/min) |
| Power | phase100V/200v、3-phase200V/220V380V/400V 400VA |
| Weight | head120kg、 panel0.6kg control box14.2~16.2 kg |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample

Download user manual