ZJ1903D
Trimming more stable
Solves thread breakage issues

HIGH SPEED ELECTRONIC BUTTON SEWING MACHIE
Product Introduction Video
Core Technology
Lubrication design to the gear extends the machine life and decreases the noise
The new thread trimmer design makes the trimming more stable and smoothg
The bottom thread clamp design, efficiently reduces the bottom thread problem of the light material
New type auto foot lifter and trimmer structure
Product Features

Built-in 33 different kinds of pattern

Suitable for different sewing requirements
Technical Parameter
| Model | ZJ1903D-301B-3/04-V4 |
| Needle | DP×17(12#) |
| Button size | Φ8-Φ30mm |
| Stitch length | 30×40mm |
| presser foot lifte | Standard 13mm/Max 17mm |
| Sewing speed | 2700 RPM |
| Shuttle hook | Yes |
| Needle bar stroke | 45.7mm |
| Storage data | 50 patterns(can extend to 200 patterns) |
| Maximum stitch | 20,000 stitches |
| Expand and narrowproportion function | 20-200%(1% per unit) |
| Standard patternquantity | 50 patterns |
| Medium | EE-Rom/EP-Rom |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Contact +86-400-807-9881
Consultation · Leave your information, we will contact you as soon as possible
Copyright © 2025 Zhejiang Zhongjie Sewing Technology Co., Ltd. All rights reserved
Download user manual