Shorter thread
Mute the reverse stitching
Differential feeding of upper and lower rollers.

SINGLE NEEDLE SHORT THREAD STEPPING COMPUTERIEDPOST-BED SEWING MACHINE
The maximum speed can reach 3000rpm, with high sewing efficiency;
Three stepper motors are used to independently drive the upper and lower rollers;and needle feeding,ensuring accurate and powerful feeding;
Adopting an embedded 5-inch LCD color screen, making control simpler and easier to use;
Mute the reverse stitching, making it more powerful for climbing slopes;
Equipped with automatic presser foot lifting function;
Equipped with pattern sewing function;
Adopting a 750W high-performance DC servo motor, providing strong puncture force;
It can achieve differential feeding of upper and lower rollers.isuitable for different seam material layers;
Short thread cutting functions, with shorter thread ends at the seam material;

Single motor control, more powerfuland stable feeding

Nice and accurate stitch

Hd LCD touch screen

Hd button screen(optional)

Short thread
| Model | ZJ8650-D3A-ZH-C-02-V |
| Specification | 单针系列Single Needle Series |
| Needle | DP×5 9#-21# DP×17 14#-21# |
| Stitch length | 0~5.0mm/0~7.0mm |
| Presser foot lifte | Manual lift 7mm/Auto8-11mm |
| Auto thread trimmer | Short thread end |
| Sewing speed | 3000 RPM |
| Sewing the material type | Medium materials/Heavy materials |
| Auto back stitch | Yes |
| Drive Mode | Electromagnet mode+Stepper Drive |
| Oil filler Mode | Auto oil supply(Hook) |
| Working voltage | 220V |
| Rated Power | 750W |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual