
AUTOMATIC CUFF AND FORK MACHINE
No Pick Fabric type, Suit for Formal& Causal Shirt Fabric, Chiffon, Knits fabrics.SupplyCustomized Machine as per given fabrics
Easy operate,no skilled operator reguired .One operator can handle twomachine,productivity:2700~3000 pcs sleeve placket/12h
Stable sleeve placket fold quality, perfect finishing sleeve placket. Can fast ChangeJigs,Suit for various sleeve placket shape Jigs
The machine adopts ergonomic design, easy to operate.One-button start, one-buttonreset, safe and efficient
Customized HMl for efficient operation
Scientific and reasonable electrical layout, simple and rapid maintenance, reducedowntime
Equipped with automatic material collecting system, suitable for various thickness of cloth

Adopted Visualize the HMl system, alspecification can be visual setting,withintelligent thread breakagedetecting,productivity report, error alarm,easy for maintain

Standard adopted A8100-D4-W-02 sewinghead,special designed pressure foot,ensure perfectand stable stitchfinishing.Less breakdown,easy formaintain

Widely suit for all type of sleeve placketshape,easy to setting the size. Max.Sleeveplacket sewing length 180mm, width20-30mm

Machine designed for left and right sleeveplacket sewing by one machine.0peratorcan interchange left and right sleeveplacket sewing on the operationpanel.increasing the productivity
| Model | ZJ-UA-A8100W-XC-WE5 |
| Needle | DP×5 11#-16# |
| Sewing area | 30×190 |
| Sewing materials | Men's shirt ,Womem's chiffon, knitting |
| Sewing speed | 3000rpm |
| Air consumption | 1L/min |
| Air pressure | 0.5Mpa |
| Maximum capacity | 3000pcs/12h |
| Power | AC220V,50/60Hz |
| Weight | 280Kg/320Kg |
| Measurement | 100×120×142mm |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual