
AUTOMATIC FOLDING MACHINE
Improve production efficiency
It can ensure continuous operation of the machine head.The operator only needs to place the fabric and press the buttonswitch to automatically complete a series of actions such as folding,sewing, ironing,and receiving,greatly improving productionefficiency by nearly 80%
The advantages of automatic edge folding machines
Using mechanical qualitative folding,sewing and ironing arecompleted in one go, and stacked in parallel,Flat and not disorderly.There are no technical requirements for operators, and simpletraining is sufficient for them to take up their positionsOne person operates multiple machines, saving labor and costs
Comparison of process time and production efficiency
| Folding process | Production volume | ZJ-USM8014 | |
| Sew short sleeved hem | 6 seconds | 13 seconds | Continue sewing for 7 seconds |
| lroning | 7 seconds | ||
| Production volume | 1700 pieces | 3000 pieces | |
Note:Calculated at 75% for 8 hours

The operation panel adopts an intuitive LCD panel
The operation panel adopts a LCD panelThe input and style of sewing data can be achieved through the operation panel by using aUSB interface to import sewing thread files and import and export machine data

Material receiving method
The advantage of using a stepper motor and connecting rod cloth pressing method formaterial collection is that the collection is neat and does not require secondary sorting





This machine can be used for double folding on clothing, shirts, pocket cuffs, short cuffs, and bags.The triple folding process has a wide range of uses and can flexibly handle even small batch production
| Model | ZJ-UA-A9200L-ZXJ-WB8 |
| Equipped withahandpiece | A9200L |
| Fastest sewing speed | 4000转/分(rpm) |
| Sewingrange | 500 mm |
| Maximum needle pitch length | 5 mm |
| Needleused(shipped model) | DBx1/11# |
| Surface line break detection device | Panasonicopposed sensor |
| Stackspace height | 150 mm |
| Sewing mode | 10种 |
| Machine dimensions (length, width,height) | 2100X950X1150mm |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual