
FULLY AUTOMATIC HEM FOLDING MACHINE
Automatic size identification,assortingand controlling;Automatic start-stop,trim thread,align overlapping stitches
Addingseam position detection device locates the positionof start & end stitching and avoid false detection for fabriccolour as well
The seam control mechanism can realize the both sideinto the real same seam direction
Correctingdevicesensurethe same seam directions arewell aligned outside and inside
Automaticadjust the hem edge size range
loT can be realized

Stainless steeloperating platform

More adjustable settingsfor different fabrics

Easy and fast touchscreen design

Needle position detaildisplay

High quality guide
ApplicationJersey, Pique, Lycra and knittingfabric
STITCH SHOW

Applicable station

Actual effect

Actual effect
| Model | ZJ-UB-C2521-PD3-XB |
| Voltage | 220V |
| Power | 1100W |
| Air Pressure | 6KG |
| Gas Consumption | 230L/min |
| Size Range | Stretchable diameter range available38~82cm, Hem Width 1.3~3.5cm |
| Measurement(N.S.) | 135*100*151cm |
| Production Capacity(per hour) | 200-250pcs |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual