ZJ-M6-S900H-SF-V3
Fabric taping machine
Stable feeding
Electronic oil control

High-Precislon Smart Template Machine(with Fabric Gluing strip)
Core Technology
Product Features

Fabric Tape Assistance, Simplifies Production Processes

Silent motor-driven trimming with electronically adjustable settings

Electronically controlled oil dosage savesoil and prevents pollution

Y-direction dual ball screw servo drive mechanism
| Medium pressure foot stroke | Standard 3mm |
| Pattern Storage | Maximum 999 patterns(maximum50000 needles for one pattern) |
| Identification of the template | Automatically identify 999 kinds of templates |
| File format | Support format files, such as dxf/.plt etc |
| Input voltage | 220V±44V |
| Output power | 750W |
Technical Parameter
| Model | ZJ-M6-S900H-SF-V3 |
| Needle | DPX5 7~14# |
| Sewing speed | 3200rpm( Needle gauge within 3.5mm) |
| Sewing area(mm) | 900mmx1300mm |
| Stitch length | 0.05~12.7mm(0.05mm unit) |
S:Crossbeam model, H: Large shuttle,V3: 3rd generation
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Contact +86-400-807-9881
Consultation · Leave your information, we will contact you as soon as possible
Copyright © 2025 Zhejiang Zhongjie Sewing Technology Co., Ltd. All rights reserved
Download user manual