ZJ-M3-S500-SF-LK2-V3
Pocket welding
Dry head design
Laser assist

SMALL TEMPLATE PROCESS LASER POCKET-WELTING TEMPLATE MACHINE
Core Technology
Product Features

Dedicated pocket-opening jig with electronic one-touch switching

Laser cutting for complex patterns

Smart center presser foot with anti-birdnesting for all fabrics

Electronically controlled oil volume foroil-saving and anti-pollution
| Medium pressure foot stroke | Standard 3mm |
| Pattern Storage | Maximum 999 patterns(maximum50000 needles for one pattern) |
| Identification of the template | Automatically identify 999 kinds of templates |
| File format | Support format files, such as dxf/.plt etc |
| Input voltage | 220V±44V |
| Output power | 750W |
Technical Parameter
| Model | ZJ-M3-S500-SF-LK2-V3 |
| Needle | DPX5 7~14# |
| Sewing speed | 3200rpm( Needle gauge within 3.5mm) |
| Sewing area(mm) | 800mmx500mm |
| Stitch length | 0.05~12.7mm(0.05mm unit) |
S: Crossbeam model,V3: 3rd generation
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Contact +86-400-807-9881
Consultation · Leave your information, we will contact you as soon as possible
Copyright © 2025 Zhejiang Zhongjie Sewing Technology Co., Ltd. All rights reserved
Download user manual