The layout is efficient
The cutting is precise
The cutting is low-pitched
And it saves a lot of materials

GANTRY TYPE DOUBLE-HEAD ASYNC INTELLIGENT OSCILLATING KNIFE CUTTING MACHINE

Dual-Head Asynchronous Cutter, Enhances cutting efficlency

Real-Time Contour Projection: Sharper cutting paths, minimized fabric waste

One-Touch Auto Mesting,Optimized production for maximum efficiency

Certified Noise Level ≤75dB, Ultra-silent operatlon,disturbance-free

Simple and easy-to-use, with a user-friendly Chinese operating system. lthas strong format compatibility and can import common graphic files available on the market

The cut pieces are of high precision and standardized,replacing the drawbacks of traditional blanking machines such as deformation and burrs in cutting pieces
| Adaptation material | Multi-layer regular roll material/leather/microfiber/mesh fabric |
| Cutting thickness | Thesponge materialis≤35m m Flexible materials ≤20mm Hard materials ≤8mm |
| Vibration frequency of the knife head | 10,000 to 13,000 revolutions |
| Cutting tool | Electric/pneumatic vibrating knife Punching punch Markerbrush |
| Compatible format | DXF/Al/PLT is compatible with universal formats |
| Layout method | Automaticlayout/automatic recognition of holes and inner lines |
| Transmission system | Taiwan high-precisionlead screw/Panasonic servo motor |
| Cutting speed | 1-900mm/s |
| Noise standard | Decibel ≤75dB |
| Machine size | 2900mmx2300mmx1900mm |
| Cutting range | 600mmx1600mm(LW) |
| Atmospheric pressure | 7 Bar |
| Power | 11.6 Kw |
| Weight | 1950 Kg |
※ For other models, please inquire about ZOJE Electronic Sample
Download user manual